Jak uwolnić się od negatywnych emocji oraz urazów z przeszłości?


Wszyscy w pewnym momencie życia odczuwaliśmy negatywne emocje związane z przeszłością, czy też czasem obecnym. Zdarza się, że urazy oraz nieprzyjemne wspomnienia ciągną się za nami miesiącami, a nawet latami. Każdy z nas został zraniony przez czyjąś decyzje lub własną. Złość wywołana sytuacją z dzisiejszego poranka, nie daje nam spać całą noc, a negatywne emocje narastają jak kolczaste pnącza, wijąc się w naszym wnętrzu i co krok boleśnie przypominając o rozterkach. Uwolnienie się od tych emocji nie jest rzeczą prostą, odpuszczenie złości wywołanej drobnostką, chwilami wydaje się niemożliwe.
Czasami wiemy doskonale, co jest powodem naszych urazów oraz narastających emocji, o ile słowo „wybaczenie” jest rozumiane bez problemów, to czy faktycznie tak łatwo jest wybaczać? Czy nie potrzebna nam do tego niezwykła siła i odwaga, aby wybaczyć komuś krzywdy, niedomówienia oraz prześladowania. Moment, w którym wybaczamy komuś sprawia, że w naszym umyśle dzieją się niesamowite rzeczy, odczuwamy wielka ulgę a ból znika z naszego serca. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, a jedynie odpuszczenie chęci rewanżu na tym, kto nas skrzywdził. Wybaczenie musi być naszym świadomym wyborem. Nie jesteśmy odpowiedzialni za czyny innych, ale za własne owszem. 

Według psychologów jest wiele faz prowadzących do całkowitego wybaczenia:
 1. Musimy być świadomi, że wybaczenie jest możliwe, oraz że może być rozwiązaniem problemów.
 2. Wybaczenie musi być naszym wyborem pamiętając, że wybaczamy nie po to, aby zignorować zachowania innych a dlatego iż jesteśmy świadomi wpływu wybaczenia na nasze wnętrze. Wybaczamy dla siebie nie dla innych.
 3. Zrób listę ludzi, którzy zrobili coś złego w stosunku do ciebie, od dzieciństwa aż do dnia obecnego. Po czym ułóż imiona w stosunku od największej krzywdy do najmniejszej. Zacznij wybaczać ludziom na spodzie listy. Nie spiesz się i zwróć uwagę na emocje. Będziesz wiedzieć kiedy przejść do kolejnej osoby.
 4. Zwróć uwagę na złość. Czy ją odczuwasz , jak bardzo? Czy wywołuje u ciebie jakieś fizyczne obawy. Jak wpływa na twoje inne emocje. Potem zapytaj siebie, czy chce się wyleczyć z tej złości?
 5. Jeśli jesteś na to gotów, pomyśl o tych ludziach czy twoja krzywda mogła być związana z ich krzywda z przeszłości, co sprawiło, że zachowali się właśnie w ten sposób.
 6. Czy jesteś gotowy na współczucie dla tych osób, niektóry krzywdzą, bo nie potrafią inaczej się zachować , może oni przechodzili przez to samo(lub coś gorszego) i w pewien sposób wydaje się im, że to jak się zachowują nie jest niczym złym.
 7. Zastanów się, jak różne zachowania ludzi działają na ciebie , oraz zwróć uwagę jak twoje zachowania mogą oddziaływać na innych. Czy ty przypadkiem nie ranisz kogoś nieświadomie?
 8. Świadomość naszych emocji oraz naszego wpływu na emocje innych pomoże nam bardzo w procesie wybaczenia.

Należy pamiętać, że wiele nieprzyjemnych odczuć nie należy do nas, a do osób trzecich. 
Pomimo że ktoś nazywa cię głupim, brzydkim czy też niewystarczająco dobrym, nie oznacza że tak jest. To tylko ich pogląd, ich spojrzenie na świat ,który mówi więcej o nich, niż o nas. Dobrze jest zastanowić się czy nasze oceny innych oraz siebie samych nie jest rzeczą wyuczoną. Czy to jak widzimy świat, nie zostało nam wpojone w pewnych okresie życia? Pomiędzy poglądami, odczuciami, ocenami watro postawić sobie filtr, którym pomoże zastanowić się głęboko nad tym, co czujemy i myślimy, wznieć się ponad stereotypy myślowe oraz oczyścić umysł z tego co nie jest częścią nas. Możemy wtedy zdać sobie sprawę, iż uwolnienie się od przykrych osądów nie jest tak trudne, ponieważ trucizna która wyniszczała nas od środka, nigdy nie była nasza.
Gdy spotyka nas coś złego, staramy się znaleźć wytłumaczenie, powód dlaczego wydarzenia potoczyły się w ten lub inny sposób. Niekiedy szukamy podłoża we własnej osobie np. nic nie znaczę, dlatego mnie coś spotkało czy ominęło. Wtedy tworzymy silne emocjonalne pragnienie bycia potrzebnym. Ciągłe próby udowadniania innym, a tak naprawdę sobie, że ktoś nas potrzebuje lub że możemy być przydatni, w rzeczywistości sabotują nas przez uczucie spełnienia. Gdyby postać, która czuje się bezwartościowa, poczuła bezwarunkową ważność, mogłaby uwolnić się od traumatycznych emocji. Kiedy przez cały czas wierzymy, że nie jesteśmy czegoś/kogoś warci, życie podsuwa nam sytuacje, które w pewien sposób to potwierdzają. Zmiana spojrzenia na własne emocje i znalezienia ich prawdziwego powodu, pozwoli nam oswobodzić się z pułapki w jaką wpadliśmy oraz da możliwość całkowitej zmiany naszego życia.
Najtrudniejszym do pokonania przeświadczeniem jest wiara w to, że jesteśmy pokrzywdzonym przez pewne wydarzenia. Gdy zdamy sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za własne życie i jest ono odbiciem naszych poglądów, jesteśmy w stanie zmienić wiele. Ofiara zamienia się w twórcę, który może ewoluować wraz ze swoim spojrzeniem na świat oraz na swoje wnętrze, a nawet ukształtować swoje życie od nowa.


Czy tak łatwo przeanalizować to co czujemy? Z pewnością pomoże nam w tym parę ćwiczeń:
 • zrobienie listy rzeczy które w sobie lubisz, a które nie wiążą się w osiągnięciami
 • zastanowienie się czym jest naprawdę spełnienie i kiedy czujesz się szczęśliwy
 • skup się na części siebie, która zawsze pozostaje bez zmian, bez względu na to czy osiągasz sukces czy nie, czy czujesz się doceniany czy też nie
 • zamiast szukać wartości, miłości, szczęścia w innych, szukaj go w sobie.
source:  negativespace.co

Badania udowodniły, iż pisanie przez kilka minut dziennie o tym, za co jesteśmy wdzięczni potrafi dramatycznie zmienić nasze podejście do życia oraz sprawić, że będziemy szczęśliwsi. Zamiast skupić się na negatywach, należy z całych sił i przy pomocy codziennej praktyki nauczyć umysł dostrzegania pozytywnych aspektów.
Polecam napisać manifest swojego życia, nie dla całego świata czy najbliższych ale dla samych siebie. Czym będzie twój manifest?
 • Kierunkiem w którym chcesz podążać
 • obrazem twojego życia
 • przypomnieniem oraz motywacją do osiągnięcia twoich celów
 • wyróżnieniem twoich priorytetów
 • sugestią aby żyć pełniej oraz dążyć do spełnienia
 • twoją lekturą gdy przychodzą cięższe dni
 • podstawą po zaczęcia od nowa, lub umocnienia tego co już zacząłeś

Ale o czym napisać? Oto kilka sugestii:
 • Jak będę/chce radzić sobie z porażkami oraz błędami?
 • Jakie będę mięć stosunki z innymi?
 • Jak będę traktować swoje ciało?
 • Jak będę mierzyć się z wyzwaniami?
 • Jak będę zarządzać pieniędzmi?
 • Jak będę pomagać innym?
 • Jak będę podchodzić do życia?
 • Jakie mam cele zawodowe?
 • Jak będzie wyglądać moja przestrzeń życiowa?
 • Gdzie chce podróżować?

Możemy napisać również bardzo silny osobisty manifest o naszych wartościach:
 • Czemu chce zadedykować swoje życie?
 • W co wierzę?
 • Co potrzebuje zmienić w swoim życiu?
 • Jak siebie widzę?
 • Co najbardziej cenię w życiu?
 • W jaki sposób chce żyć?
 • Co mnie ekscytuje?
 • Jaki mam cel w życiu?
 • Co sprawia że jestem naprawdę szczęśliwy?


  


Komentarze

 1. Cudowny artykuł, bardzo wartościowy. To bardzo ważne, żeby nie czuć się przez całe życie ofiarą okoliczności czy osób oraz żeby nie myśleć, że trzeba ciągle na coś "zasługiwać". Dziękuję, pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i cieszę się, że post sie spodobał.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawie napisany post - zwłaszcza, że dotyczy dziedziny, którą myślę każdy człowiek doświadzcył w pewien spoób na własnej skórze. Wybaczyć nie jest łatwo- czasami jest to proces ( wszystko zależy od " przewinienia") ale na pewno warto ponieważ pozwala łatwiej i spokojnie życ :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Nie wyznaczając komuś karamy samych siebie a nie jego.

   Usuń
 3. Nie należy się poddawać negatywnym emocjom, czasem lubię pójść do parku i krzyczeć.
  Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia mojej stronki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy potrzebuje takiego rozładowania krzycz kiedy czujesz że tego potrzebujesz. To uwalnia z napięcia ktore sie rodzi w środku od natłoku zmartwień.

   Usuń
 4. Coraz bardziej jestem przekonana, że dokonałam dobrego wyboru zostając obserwatorem Twojego bloga. Gratuluję:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i mam nadzieje że moje kolejne posty nie zawiodą moich czytelników.

   Usuń
 5. Negatywne emocje? Traktujesz temat bardzo szeroko, a jednak czegos mi tu brak. Można nauczyc się wybaczać innym, trudniej sobie. Aby wybaczyc innym nie trzeba robic list. Wystarczy zrozumieć że wszyscy jesteśmy ludźmi. Że nikt, nawet JA, nie jest doskonały .
  Że dążymy do doskonałosci, żexjest do Niej/Niego tak wiele dróg. A jednak każda jestctak samo ważna choc nieraz wiedzie przez pustkowia i wertepy. Bładzimy! Nawet to jest po coś...
  A sprawa, ktorej mi tu brakuje to STRATA. Nie tylko bliskiej osoby. Strata to pojęcie rak szerokie że warto nad tym pomyślec jak z nią żyć, bo przecież nie da się po prostu wykreślic i zapomnieć.
  Wiem, wiem! Przeżyć stratę, odżalowac a potem zamknac okres żałoby, rozpaczy, traumy.
  Tylko gdy to nie wychodzi? Gdy życie to strata po stracie?
  Ciekawie piszesz choc kosnetyjiw raczej stosował nie będę😊pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziekuje za przeczytanie artykułu. Myślę że znajdzie sie osobą której pomoże ten artykuł, dlatego go napisałam. Zgadzam się ze wiele nie zostało tutaj powiedziane ale moze to byc dobry początek do bardziej wnikliwiej obserwacji tego tematu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Każdy może coś wygrzebać dla siebie. Czasem drobiazg pomaga rozwiązać poważny problem. Pozdrawiam i życzę wielu takich tekstów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za te rady! Przydadzą mi się...

  OdpowiedzUsuń
 9. Według mnie świetnie sprawdza się w uwalnianiu emocji z przeszłości pomoc psychoterapeuty.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wybaczenie nie jest proste. Trzeba dużo pracy nad sobą i dojrzałości, żeby nauczyć się wybaczać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz