Mięta pieprzowa na katar i infekcje dróg oddechowych.
Po raz kolejny cię przewiało? I znowu z nosa cieknie, głowa boli, już nie mówiąc o wydzielinie spływającej do gardła.
Jak sobie pomóc bez konieczności zażywania kapsułek, czy pryskania sprayem do nosa, który często bardziej drażni, niż pomaga?
Odpowiedź jest prosta: MIĘTA PIEPRZOWA!
Picture source:https://www.pexels.com/photo/aroma-bless-you-drink-fragrant-herb-531252/
Prostym i tanim sposobem możemy zaradzić katarowi, zanim zmieni się w coś gorszego.
Mięta pieprzowa ma wspomagające właściwości, a mianowicie jednym z jej składników jest mentol, który naturalnie odblokuje nasz spuchnięty nos, a nawet pomoże usunąć wydzielinę, także z płuc.
Mięta działa antyseptycznie, antybakteryjnie i przeciwbólowo.
Mięte pieprzową możemy używać na wiele sposobów:
- Pić w formie herbatki - z łatwością znajdziemy taką herbatę w każdym sklepie, możemy także zrobić ją sami. Wystarczy jedna łyżeczka suszonej mięty pieprzowej (jest to zadziwiająco łatwe w uprawianiu zioło, w żadnym domu nie powinno zabraknąć tego specyfiku) i szklanka gorącej wody. Parzymy przez 10 minut. Taki napój możemy pić nawet do pięciu razy dziennie. Herbatka złagodzi ból gardła i zadziała bakteriobójczo. Spływająca wydzielina często wywołuje kaszel, z tym także poradzi sobie mięta.
- Napar z mięty, który posłuży nam jako płukanka jamy ustnej. Wspomoże w złagodzeniu obrzęku błony śluzowej. Odetka zatkany nos.
- Inhalacje olejkiem z mięty pieprzowej - wystarczy olejek, miska z gorącą wodą i ręcznik na głowę. Inhalacje pomogą usunąć zalegającą wydzielinę w gardle i oskrzelach i odblokowują kanały górnych dróg oddechowych. Złagodzi zapalenie zatok i pomoże je oczyścić. Inhalacje stosujmy także na bóle głowy.
- Smarując czoło olejem z miety usuniemy bóle głowy, jak i również bóle zatokowe. Posmarownie klatki piersiowej sprawi, że olejek zacznie parować wprost do naszego nosa i ust, pomoże w oddychaniu. Działa zbawienie gdy użyty przed snem. Posmarowanie szyi złagodzi ból gardła.
Oprócz wyżej wymienionych właściwości miętę pieprzową można stosować również:
- Mięta pieprzowa działa na nasz umysł oraz emocje - zapach jak i wywar uspokaja nerwy, oczyszcza umysł. Wspomaga w stresie i wszelkich negatywnych emocjach. Bez względu na to czy pijesz herbatę z mięty pieprzowej na codzień, czy tylko okazyjnie, zawsze zadziała tak samo: rozluźniająco i wprowadzi więcej harmonii do twojego życia.
- Z powodzeniem łagodzi zgagę i pomaga w trawieniu.
- Łagodzi astmę.
- Hamuje wzrost niektórych bakterii.
- Łagodzi ból mięsni i ułatwia relaks.
- Picie herbatek i płukanie jamy ustnej przyczynia się do świeżego oddechu.
- Mięta pieprzowa zawiera kwasy omega - 3, magnez, żelazo, potas, wapń, witaminy: A i C.
- Olejek rozjaśnia skórę twarzy.
- Zmiksowane z olejem z oliwek i solą zadziała jak pilling.
- Zmiksuj ogórek z kilkoma kroplami olejku i otrzymasz wspaniałą maseczkę do twarzy.
- Olejek wpływa korzystnie na wzrost włosów.
- Nawilża i łagodzi suchą skórę głowy.
- Pomoże zredukować infekcje grzybiczą paznokci.
- Dodany do pasty olejek wyeliminuje ból zęba.
- Pij herbatkę na zapalenie pęcherza moczowego.
- Mięta ma działanie chłodzące.
U mnie minusem jest to, że od niej jest mi niedobrze :(
OdpowiedzUsuńA w tak wielu przypadkach by mi pomogła!
Bardzo przydatne informacje,lubię od czasu do czasu popijać miętową herbatkę :) Właśnie boli mnie gardło i zaraz wypróbuję działanie tego ziółka :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe informacje. Nie wiedziałam, że to jedno zioło ma tyle zastosowań. Od teraz będę widzieć, po co sięgnąć, gdy pododa nie dopisuje i łatwo o przeziębienie.
OdpowiedzUsuńWitaj, Kaju. Mięta jak dotąd była dla mnie tylko niezawodnym środkiem na trawienie, zawsze stosowanym z powodzeniem. Ale nie myślałam, że można ją stosować także na katar i że ma tyle innych działań. Dobrze wiedzieć. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam że mięta pieprzowa działa pozytywnie na katar. Zawsze to kupowałam w aptece Otrivin, ostatnio znalazłam też inne środki jak Acatar https://https://baza-lekow.com.pl/leki-na-przeziebienie/katar/ , zastanawiam się czy jest coś sprawdzonego na zatoki, bo mnie często łapią.
OdpowiedzUsuńO kurcze nie wiedziałem, że jest coś takiego jak mięta pieprzowa.
OdpowiedzUsuń