Jak Coca Cola oddziaływuje na nasz organizm? Czy warto ją pić?

Coca Cola stała się jednym z najbardziej popularnych napoi na całym świecie. Już od najmłodszych lat dzieci częstowane są tym gazowanym i mocno słodzonym drinkiem. Nastolatkowie przepadają za nim i nie wyobrażają sobie zastąpienia go wodą czy też herbatą. Nawet osoby dorosłe, które często zdają sobie sprawę z tego, że Coca Cola jest bardzo niezdrowa, ignorują ten fakt i sięgają po puszkę do obiadu, kolacji, czy też na spotkaniach towarzyskich.

Photo author: https://pixabay.com/pl/photos/coca-cola-cola-koks-marki-pi%C4%87-2099000/
Czemu zawdzięcza popularność ten napój?


Odpowiedź jest prosta - cukier, ale dlaczego cukier tak nas uzależnia? Według badań cukier jest nawet osiem razy bardziej uzależniający niż kokainy. Rafinowany cukier, w przeciwieństwie do naturalnego pożywienia, a podobnie do narkotyku, stymuluje wydzielanie dopaminy. Jak działa dopamina na nasz mózg? Sprawia, że czujemy się bardzo dobrze i chcemy więcej tego, co wywołało skok dopaminy.
Węglowodany są jednym ze źródeł energii dla naszego organizmu, a cukier sam w sobie jest krótkim łańcuchem, który jest absorbowany dużo szybciej, dając nam niestety krótki przypływ energii.
Coca Cola zawiera w 330 ml ( puszka) 10,60 grama cukru, oraz żadnych innym substancji odżywczych.


Z czego składa się Coca Cola?


Przypatrując się puszce 330 ml, w składzie znajdziemy wodę, cukier (7 łyżeczek), dwutlenek węgla (E290), Karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d), kwas fosforowy (E338), aromaty z wanilii, pomarańczy, cytryny oraz kofeinę.


Karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d) - barwnik zawierający toksyczne związki, które w dużych dawkach powodują zmiany w obrazie krwi oraz są przyczyną skurczów mięśni.


Kwas fosforowy (E338) - regulator kwasowości, w nadmiarze może zniszczyć zęby oraz bardzo ograniczyć wchłanianie wapnia, żelaza i magnezu.
photo author: https://pixabay.com/pl/photos/coca-cola-zimny-nap%C3%B3j-462776/

Jeżeli to za mało powodów, abyś przestał pić Colę, poniżej znajdziesz więcej.


Coca Cola jest wrogiem diety! Nawet Coca Cola Light czy Coca Cola Zero nie ma nic wspólnego ze zdrowszą alternatywą oryginalnego napoju. Słodzona jest substancją alternatywną dla cukru min. aspartamem (E951). W latach dziewięćdziesiątych wykazano, że ta substancja wywołuje u zwierząt niektóre rodzaje nowotworów. Dodawane to Coli Light oraz Zero jest także cyklaminian sodu (E952) , który może prowadzić do epilepsji czy choroby Parkinsona. Czy wiecie, że ta substancja jest zabroniona w wielu krajach, ponieważ posiada właściwości rakotwórcze? Acesulfam K (E950) może wywołać biegunkę.


Czy chciałbyś wiedzieć co właściwie dzieje się z twoim organizmem, krok po kroku, po wypiciu Coli?


10 minut - 7 łyżeczek cukru zostaje zabsorbowane przez organizm (dzienne zapotrzebowanie organizmu, którego nie powinniśmy przekraczać to 12 łyżeczek). Normalnie po takiej ilości cukru na raz zwymiotowali byśmy, ale nie dzieje się tak przez kwas fosforowy wspomniany wcześniej.


20 minut - wzrasta poziom cukru, na który wątroba reaguję próbą przemiany jak największej jego ilości na tłuszcz.


35 minut - cała kofeina została wchłonięta przez organizm, ciśnienie krwi wzrasta, a źrenice się rozszerzają. Wątroba wyrzuca dużą dawkę cukru do krwiobiegu. Kofeina przeciwdziała senności.


45 minut - produkcja dopaminy się zwiększa, aktywując centra przyjemności w mózgu.


60 minut - kwas fosforowy wiąże wapń, magnez i cynk w jelicie grubym, zapobiega wchłanianiu się minerałów oraz wypłukuje wapń z moczem.

Po godzinie -  kofeina działa moczopędnie, wypłukuje wapń, magnez, cynk, sód, elektrolity i wodę z organizmu.
 


Komentarze

  1. Ciekawy artykul, zwlaszcza ta ostatnia czesc. Na cole pozwalam sobie czasem do drinkow, czyli w sumie stawiam ja na rowni z alkoholem. Albo z domestosem, czasem nia cos czyszcze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam colę ale jej nie piję, bo od 1 stycznia nie jem cukru :( po prostu wybrałam urodę. Pozdrawiam!^^

    OdpowiedzUsuń
  3. Mój kolega jest uzależniony od coli. Szkoda patrzeć ile na nią wydaje kasy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz