Awokado - właściwości i sposób uprawy od pestki!

Awokado znane jest ze swoich właściwości zdrowotnych, choć zdarzają się sceptycy jego stosowania. W tym artykule pokaże, dlaczego warto je stosować oraz rozwieje parę mitów.
Czym właściwie jest awokado? Jest to owoc drzewa o tej samej nazwie. Pochodzi z Meksyku, lecz można uprawiać je w niemal każdym klimacie, również w Polsce. Awokado jesteśmy w stanie wyhodować z pestki, lecz rozwój rośliny do wytworzenia pierwszych owoców, może potrwać nawet cztery lata, niemniej jednak warto zainwestować czas i odrobinę pracy na rzecz późniejszych zbiorów. Do tego czasu drzewko awokado będzie zdobić nasz dom, a latem ogród. Owoce dojrzewają na drzewach zwykle parę miesięcy. Poniżej opiszę również proces uprawiania od podstaw (sama należę do śmiałków uprawy od pestki).


Kilka słów o właściwościach:


Owoc awokado zawiera 22 aminokwasy, które są bardzo ważne dla organizmu ludzkiego. Nasze ciało jest w stanie wytworzyć niektóre z nich, lecz reszta musi być dostarczana w postaci diety. Luteina, która jest przeciwutleniaczem, w owocach awokado występuje w bardzo dużym stężeniu. Dieta bogata w luteinę pomaga zapobiegać chorobom oczu takim jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, choć każdemu, kto chce dbać o dobrą kondycję oczu, zalecam regularne spożywanie owocu. Aby wspomagać układ trawienny pomoże nam zawarty w awokado błonnik. Owoc w 14 gramach posiada więcej błonnika niż jakikolwiek inny owoc. Blokuje co najmniej 30 różnych czynników rakotwórczych, pomagając jednocześnie wątrobie w detoksykacji syntetycznych substancji chemicznych.


Według wielu badań kwas oleinowy zawarty w owocu zapobiega rozwojowi raka piersi u kobiet, jak i mężczyzn.


Awokado dba o serce!
Regularne jedzenie obniża poziom cholesterolu oraz zmniejsza szansę powstania chorób układu krwionośnego.


Awokado a ciąża?
Już filiżanka awokado zawiera 23% dziennego zapotrzebowania kobiety na kwas foliowy! Dlaczego to takie ważne? Kobiety starające się zajść w ciążę lub te, które są w błogosławionych stanie, powinny zadbać o poziom tej substancji w organizmie, gdyż od niej zależy prawidłowy rozwój płodu.


Minerały i witaminy:
Bogaty w witaminy: C, E, A, K i witaminy z grupy B, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy.
Bogactwo minerałów: Cynk, sód, potas, magnez, fosfor, żelazo, wapń.
Magnez - Każdy organ potrzebuje mineralnego magnezu, zwłaszcza serce, nerki i mięśnie. Niezbędny również dla zębów i kości. Magnez reguluje poziom wapnia w organizmie, ale również witaminy D, miedzi czy potasu. Bierze udział w procesie tworzenia energii oraz aktywacji enzymów.
Witamina B6 - awokado zawiera bardzo dużo witaminy B6, która jest bardzo istotna dla układu nerwowego, dziąseł, zębów oraz czerwonych krwinek.



Mity o awokado:
  1. Awokado ma dużą zawartość tłuszczów, więc jest bardzo kaloryczne i nieodpowiednie podczas diety.
Fakt: Jednonienasycony tłuszcz w owocu, przyspiesza tempo przemiany materii. Wysoka zawartość minerałów i witamin zaopatruje organizm w to, co potrzebne, a tym samy może zmniejszyć łaknienie na niektóre produkty, bo jak wiadomo, zachcianki często wiążą się z deficytem minerałów lub witamin w organizmie. Wysoka zawartość tłuszczów daje poczucie sytości oraz znacznie zmniejsza chęć na spożywanie cukrów i tłuszczów nasyconych.


     2. Awokado ma dużą zawartość tłuszczów, więc jest niekorzystne dla serca.
Fakt: Z 24 gramów tłuszczu z awokado, tylko 4 są nasycone, więc pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL i podnieść poziom HDL. Ważna substancją jest glutation, który jest przeciwutleniaczem. Zapobiega on chorobom serca, nowotworom oraz spowalnia proces starzenia.


Olej z awokado - dlaczego warto stosować?
Olej z awokado jest jednonienasyconym tłuszczem. Ma łagodny, maślany smak. Temperatura dymienia to 270°C więc może być stosowany do gotowania, ponadto to najwyższy stopień dymienia ze wszystkich olei.


Tłuszcze nienasycone to aż 85% kwasów tłuszczowych w oleju, większość stanowi kwas oleinowy, który działa bardzo pozytywnie na serce i układ krążenia. Zawiera witaminy A, E, witaminy z grupy B, C, D, K, luteiny, kwas foliowy, biotynę, cholinę oraz Omega-9. Olej z awokado obniża poziom cholesterolu, wpływa korzystnie na wzrok oraz skórę. Daje ulgę w objawach zapalenia stawów, zapobiega chorobom przyzębia.
*Cytat z wcześniejszego artykułu, w którym znajdziecie więcej informacji o właściwościach innych olei: https://www.czarownicaznatury.com/2017/03/drogocenny-olejek-z-oregano-i-domowy.html


Czy wiedziałeś, że pestkę awokado można zjeść?
Zapytasz pewnie, jak? Otóż, po wyjęciu pestki z owocu, należy wysuszyć nasiono na słońcu lub na kaloryferze, pozostawiając na około 3 dni. Po tym czasie włóż pestkę do woreczka i rozbij młotkiem na drobne części. Następnie należy zmiksować pozostałości na proszek. Najlepiej użyć blendera. Pestki są nieco gorzkie w smaku, wiec radze używać jako dodatek do potraw.
Co w nich takiego wartościowego? Taki proszek jest wypełniony po brzegi polifenolami, które mają działanie przeciwutleniające i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów. Zwalcza uszkodzenia komórek, pomaga zapobiegać cukrzycy typu drugiego, zwiększa wrażliwość na insulinę, odgrywa sporą rolę w kontrolowaniu masy ciała.
Odkryto, że ekstrakt z nasion awokado zabija komórki białaczkowe poprzez mechanizm stresu oksydacyjnego. Pestki zawierają również biscatechinę, która wykazuje aktywność przeciwnowotworową.
Ekstrakt pomoże złagodzić zaburzenia układu pokarmowego oraz zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować choroby biegunkowe. Hamuje wzrost kilku bakterii pierwotniaków.
Olej zawarty w nasionach bogaty jest w antyoksydanty, które zmniejszają uszkodzenia przez wolne rodniki.


Jak wyhodować drzewko awokado z pestki?
Z zakupionego owocu wyjmij pestkę. Oczyść z miąższu, a następnie przygotuj szklankę z wodą. Pestka powinna być zanurzona  w niej w proporcji ⅔ ( jedna trzecia ponad wodą). Potrzebne będą wykałaczki dzięki, którym utrzymamy pestkę na brzegach szklanki. (Polecam szklankę nie kubek, gdyż łatwiej jest obserwować postępy). Wykałaczki nabijamy lekko w skórkę, tylko tyle, aby wykałaczka mogła utrzymać nasiono. Potrzebne będą trzy wykałaczki.

Przez długi czas nie zobaczymy postępów, gdyż cały proces może potrwać nawet 6-8 tygodni. Ja pierwsze postępy zobaczyłam po 4 tygodniach, wtedy z pestki zaczął wyrastać korzeń. Pamiętajmy, aby regularnie wymieniać wodę. Po kolejnych dwóch tygodniach zobaczyłam górną, zieloną część rośliny. W tym momencie można przesadzić roślinę do doniczki. Zaleca się trzymanie drzewka w domu, w miejscu z dobrym dostępem do światła słonecznego. W lata można wstawić doniczkę do ogrodu.


Olej awokado w kosmetyce
Olej powstaje w wyniku tłoczenia miąższu owoców awokado.

Olej kosmetyczny rafinowany. Zawarty w nim skwalen wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne, zaś chlorofil skutecznie łagodzi podrażnienia skóry. Olejek doskonale się wchłania. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco i regenerująco. Obecność wielu przeciwutleniaczy pozwala stosować olejek awokado w terapiach podrażnień oraz problemów skórnych. Antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, pomagają zniwelować pierwsze oznaki starzenia ukazujące się na twarzy w postaci zmarszczek. Awokado jest bogatym źródłem glutationu, wykazującego silne właściwości przeciwutleniające.


Komentarze

  1. nie wiedziałam że pestkę z awokado można zjeść.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja właśnie mam dwie pestki wypuszczające korzeń - właśnie tą metodą. Tylko ja zawsze ściągam skorupkę bo mam jakiegoś pecha i często mi gnije. Bez niej już idzie elegancko 😃 liczę, że tych nie ususzę po roku jak poprzedniego 🙉

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedzi
    1. Pestka już przesadzona do ziemi i drzewko zaczęło rosnąć w górę
      Ma teraz już około 30cm i parę listków 😆

      Usuń

Prześlij komentarz