Masz otwarty czy zamknięty umysł na zmiany?
Poglądy wielu z nas ukształtowane są od dziecka. Ilu z nas akceptuje informacje przekazywane nam przez media, zgadza się z poglądami innych, wcześniej tego rzetelnie nie przemyślawszy? Zdarza się oczywiście, że odchodzimy od zasad wpojonym nam za młodu i w miarę doświadczeń osobistych weryfikujemy ponownie, co jest prawdą, a co nie. Jeśli nie nauczymy się myśleć samodzielnie, nie wyrośniemy na świadomych ludzi.


Mając otwarty umysł, pozwalamy, aby blokady wszelkiego rodzaju nas opuściły — poglądy, zachowania, skłonności do oceniania. Posiadanie otwartego umysłu jest ważnym aspektem ludzkiego rozwoju. Jako dzieci jesteśmy w pełni otwarci na otaczający nas świat. Wnikliwie poszukujemy informacji o tym, co się wokół nas znajduje i o mechanizmach, tłumacząc sobie, dlaczego sprawy się mają, właśnie w ten, a nie inny sposób. Osoba z otwartym umysłem nigdy nie powie, że wie już wszystko, nigdy nie zamknie się na nowe doświadczenia i poznanie nowych perspektyw.  


Słuchajmy innych, ale nie wierzmy im na słowo, ponieważ prawda, którą głoszą, jest prawdą tylko dla nich. Każdy z nas żyje w swoim małym wszechświecie. Nikt nie widzi rzeczywistości taką, jaka jest naprawdę, ale patrzymy na nią poprzez subiektywne okulary, na których osadziły się nasze doświadczenia życiowe. Wszyscy postrzegamy rzeczywistość w odmienny sposób, mimo że są osoby, które w swych poglądach mogłyby się zgodzić i w sposobie patrzenia na świat, to szczerze wszyscy rozumiemy świat w inaczej.  


Jeśli zamkniemy się na poglądy innych i uznamy, że nasza prawda jest jedyną słuszną, to wyrządzimy sobie krzywdę na ścieżce naszego rozwoju.


Gdyby ludzie nie byli otwarci, to osoby takie jak Albert Einstein, Isaac Newton, Steven Hawking, Budda, Platon czy Arystoteles nie mieliby żadnych zwolenników, nie znaczyłyby nic w swoich czasach i nie ukazałyby innym, że szukanie i wnikliwość otwiera nas na otaczający świat. 


Czym się cechuje osoba o zamkniętym umyśle?
Osoby o zamkniętym umyśle często trzymają się kurczowo swoich przekonań. Zależy im na tym, aby mieć racje. Nie interesują ich poglądy innych i skłonni są kłócić się w przypadku podważenia ich własnych. 
Zamknięci ludzie wolą się wypowiadać niż zadawać pytania. Rzadko proszą innych o wytłumaczenie swoich pomysłów, nie wnikają czy można zrobić coś inaczej.
Skupiają się na informacjach, które mogą podważyć racje innych ludzi. 
Zdarza się, że tacy ludzie czerpią przyjemność ze sprzeczania się z innymi i wmawiania im za wszelką cenę, że nie mają racji. Nie chcą wysłuchać innych, ale sami często mówią na przykład: 
“Chyba nie zrozumiałeś, co miałem na myśli”. “Chyba nie wytłumaczyłem ci dobrze, na czym to polega”.
Denerwują się, jeśli się z nimi nie zgadzamy. Wytłumaczenie czegoś takiej osobie może trwać wieczność, a i tak nie ma pewności, że coś do nich dotrze. 


Jakie są zalety bycia otwartym?

Otwarcie się na nowe pomysły pozwala na zmianę sposobu widzenia świata. Zawsze możesz zmienić zdanie. Kiedy się otworzysz, uwolnisz się od potrzeby kontrolowania swoich myśli. Możesz rzucać wyzwanie swoim poglądom, weryfikować je i podważać. Zyskasz wiedzę i wizję na wielu płaszczyznach odnośnie do tych samych aspektów. Patrzenie na świat z otwartym umysłem jest bardzo wyzwalające. Nie będziesz czuł się uciskany przez sztywne poglądy, wyuczone zachowania czy też lęk przed odrzuceniem. Możesz przyznać się, że nie wiesz wszystkiego, pozwolić sobie na widzenie rzeczy z perspektywy innych ludzi, dzięki czemu lepiej ich zrozumiesz. Nie musisz bać się błędów, które kiedyś popełniłeś. Ucząc się nowych rzeczy, możesz znaleźć sposoby na rozwiązanie starych problemów, uwolnić się od emocji, które w tobie tkwią. Otwartość pomaga ci się rozwijać na każdym szczeblu. 


Jak stać się wolnomyślicielem?


Przestań dostosowywać swoje poglądy do innych.
Musisz przestać myśleć grupowo. Nie zmieniaj swoich poglądów po to, tylko aby ktoś zaczął cię akceptować, bądź w celu przyjęcia cię do większej grupy. Nie musisz akceptować prawd innych ze strachu bycia pominiętym lub odepchniętym. Często odczuwamy presję myślenia w podobny sposób.


Daj sobie głos.
Nie bój się mówić to, co myślisz, nawet jeśli inni się z tobą nie zgadzają lub zwyczajnie nie rozumieją. Jeśli coś jest dla ciebie ważne bądź jeśli się z czymś nie zgadzasz — nie ukrywaj tego. Daj innym znać, że uważasz inaczej i wytłumacz, dlaczego właśnie tak. Zdarza się, że osoby o innych poglądach będą walczyć o swoje prawdy jak lew, ale nie zniechęcaj się, gdyż często bywa tak, że inna osoba nie jest jeszcze gotowa, aby poznać inne perspektywy na tę samą sprawę.


Zweryfikuj swoje poglądy.
Zastanów się, czy to, co sądzisz o wielu aspektach życia, nie zostało ci narzucone przez innych. Rodzice, szkoła, znajomi, politycy czy też media potrafią czasami naprawdę namieszać w głowie. Bez względu na to, czy są to poglądy polityczne, religijne, społeczne, za każdym razem spróbuj spojrzeć na nie z wielu perspektyw. Inne perspektywy bardzo otwierają nasz umysł. Przeanalizuj to, co do ciebie dotarło, nie bój się zmienić zdania na dany temat, czy być otwartym na wiele różnych poglądów względem tej samej rzeczy.


Zadawaj pytania.
Nie przestawaj dziwić się światu. Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz lub kiedy masz wątpliwości. Nie bierz za pewniak odpowiedzi lub zdania twojego autorytetu. Bądź dociekliwy, poznaj wiele prawd, abyś mógł wybrać swoją własną. Nie bój się ośmieszyć poprzez brak wiedzy lub przez powątpiewanie w czyjeś poglądy. Masz prawo pytać i poszukiwać odpowiedzi na nurtujące się sprawy. Jeśli szukasz prawdy, weryfikuj wiele źródeł, nie przyjmuje do wiadomości informacji tylko z jednego źródła. Oglądaj dokumenty, filmy, czytaj książki, rozmawiaj z ludźmi. Rób wszystko, co pomoże ci poszerzyć świadomość. 


Obserwuj siebie.
Wiele z naszych zachowań jest automatycznych. Nieświadomie robimy rzeczy, z którymi pewnie nie zgodzilibyśmy się, obserwując innych. Wyuczone zachowania towarzyszą nam od dziecka i jako dorosłe osoby czasami mamy problem je u siebie wykorzenić, a jeszcze większy, aby je w sobie dojrzeć. Zastanów się, czy to, co robisz, zgadza się ze sposobem, w jaki chcesz widzieć świat? Czy jest coś, co chciałbyś zmienić w swoich zwyczajach, a czego tak ciężko ci się oduczyć?

Naucz się myśleć krytycznie (nie mam na myśli krytykowania innych).
Myślenie krytyczne ma wielkie znaczenia dla wolnomyśliciela. Jeśli potrafisz krytycznie przeanalizować dostarczone ci informacje, staniesz się trudniejszym celem manipulacji. Myśląc krytycznie, unikniesz działania stronniczych opinii i fałszywych informacji, od których aż roi się we współczesnych czasach.Miej otwarty umysł.
Musisz chcieć uczyć się nowych rzeczy, poszerzać swoje horyzonty. Nie możesz bać się zmienić swoich poglądów, jeśli po wnikliwych analizach, uznasz te za mało przekonujące, lub zamknięte. Bądź otwarty na nowe perspektywy, ale nie akceptuj niczego ślepo.


 
Komentarze

  1. Świetny post. Taki do przemyślenia. Powiem szczerze, że kiedyś też byłam w grupie osób, gdzie mieli inne poglądy niż ja i próbowali narzucić mi swój światopogląd. Na szczęście odrzuciłam takie towarzystwo, ponieważ wolę być sobą i mieć swoje zdanie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety od małego jesteśmy uczeni czegoś odwrotnego, prawda? Dostosowania się do innych, przemilczania własnych poglądów (zwłaszcza gdy "nie pasują"), niepytania, braku krytycyzmu (zwłaszcza gdy "to powiedział autorytet"). To wprost paradoksalne - fakt, że ten cały potencjał, który mamy w dzieciństwie, zostaje poddany przez lata szkoły i wychowania treningowi, tresurze, zostaje zniszczony lub okaleczony - po to, abyśmy w dorosłym życiu tworzyli go lub usprawniali od nowa...

    OdpowiedzUsuń
  3. 25 year old Librarian Ferdinande Nye, hailing from McCreary enjoys watching movies like Joe Strummer: The Future Is Unwritten and Netball. Took a trip to Historic Centre of Sighisoara and drives a Ferrari 750 Monza Spider. moja firma

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz