Miód Manuka - Co powinieneś o nim wiedzieć?

O właściwościach leczniczych i wykorzystaniu miodu surowego oraz produktów pszczelich pisałam jakiś czas temu w innym artykule, znajdziecie go tutaj.

W tym momencie jedynie o nich wspomnę:
“Miód zawiera wiele witamin oraz minerałów, zawiera także pyłki, węglowodany, białko, enzymy, składniki bakteriobójcze. Witaminy występujące w miodzie to B1, B2, B3, B5, B6, C, A ,K.
Minerały występujące w miodzie to magnez, potas, wapń, chlorek sodu, wapnia, miedzi, żelaza, manganu, cynku, siarki i fosforu.”


Różne miody, różne zastosowanie:
Akacjowy- pomaga w chorobach układu pokarmowego.
Rzepakowy- stosowany przy chorobach serca oraz w stanach zapalnych dróg oddechowych
Lipowy- istny antybiotyk, przeciwdziała gorączce, kaszlowi oraz uspokaja.
Koniczynowy- posiadania działanie uspokajające
Malinowy- właściwości antyseptyczne oraz przeciwgorączkowe, wspiera w leczeniu niedokrwistości i miażdżycy.
Gryczany- pomaga leczyć choroby układu krążenia, wspomaga w stanach nerwowych.
Wrzosowy- idealny przy zapaleniu dróg moczowych, problemach z jelitami czy też z kamieniach nerkowych
Wielokwiatowy- stosowany przy leczeniu anemii
Spadziowy- otrzymywany z jodły oraz świerku- stosowane w leczeniu dróg oddechowych, działają przeciwzapalnie, dezynfekujące oraz antybiotyczne.


photo by: https://www.flickr.com/photos/155456283@N02/35107875001

Zapytacie, czym miód Manuka różni się od surowego miodu, skoro ten drugi jest taki zdrowy? Otóż miód Manuka zawiera wszystko to, co inne surowe miody, ale również o wiele więcej. Jednym z niezwykłych właściwości, który został udowodniony w badaniach na Uniwersytecie w Hamilton, jest hamowanie wzrostu kilku rodzajów nowotworów. Kolejne to zdolność do zwalczania bakterii, nawet tych anybiotykoodpornych. Miód Manuka zwalcza ponad 250 szczepów bakterii.


Czy wiedziałeś, że oryginalny miód Manuka pochodzi z Nowej Zelandii?
Dokładnie tam pszczoły zbierają pyłek z drzewa manuka (Leptospermum scoparium), który rośnie dziko na terenie Nowej Zelandii oraz sporej części Australii.


Co aż tak bardzo różni go składem od zwykłych miodów? 
Metyloglioksal (MG). Jest to składnik na podstawie którego oblicza się stężenie UMF (Unikalny Współczynnik Manuka). Miody można znaleźć z różnym współczynnikiem: UMF05, UMF10, UMF15, UMF18, UMF20 i UMF25. Im wyższy współczynnik, tym większe właściwości zdrowotne i niestety wyższa cena. 


Co to jest Metyloglioksal (MG)?
Związek, który odróżnia miód Manuka od innych rodzajów miodu. Zdarza się, że zwykły miód zawierają odrobinę Metyloglioksalu, ale nie ma on tak silnego działania, jak w przypadku miodu Manuka. MG w miodzie Manuka jest stukrotnie większe niż w tradycyjnych miodach. MG jest stabilny i nie traci swoich właściwości antybakteryjnych.


Właściwości miodu Manuka:
 • Bakteriobójczy i odporny na bakterie
 • Leczy ból gardła i inne objawy przeziębieniowe.
 • Pomaga leczyć skaleczenia i zadrapania.
 • skutecznie walczy z infekcjami w organizmie i zwalcza je
 • łagodzi ból brzucha
 • poprawia trawienie
 • wzmacnia układ odpornosciowy.
 • dostarcza energii
 • gojenie ran
 • właściwości przeciwwirusowe


Leczenie ran przy zastosowaniu miodu Manuka:
Kwasowe właściwości miodu pomagają w gojeniu ran. Niskie pH miodu Manuka wynosi od 3,2 do 4,5. Przedział kwasowoci hamuje enzymu, które rozkładają białka i peptydy. Wysokie stężenie cukru w miodzie manuka pomaga chronić rany. Miód potrafi pobierać płyn z rany, dzięki swojej niskiej wilgotności. Przyspiesza to proces gojenia. Bakterie potrzebują wody do wzrostu i przetrwania, dlatego też zabierając im dostęp do wilgoci hamuje ich rozwój i skracamy cykl życiowy, ostatecznie je zabijając.


Jak rozpoznać, który miód Manuka jest prawdziwy?
Odkąd miód Manuka stał się wielomilionowym biznesem na rynku pojawiła się ogromna rywalizacja pszczelarzy szczególnie w Nowej Zelandii, którzy nierzadko palą całe ule lub odtruwają pszczoły konkurencji. Nie na tym kończy się tragedia. W sklepach pojawiły się dziesiątki podróbek, które nie mają nic wspólnego z miodem Manuka. Około 1800 ton miodu Manuka jest produkowanych rocznie w Nowej Zelandii, ale ponad 10 000 ton jest sprzedawanych co roku na całym świecie.


Najlepszym sposobem jest kupienie miodu Manuka od jednej z ponad stu firm zarejestrowanych i posiadających licencje, oto kilka z nich:
 • SummerGlow Apiaries Limited, Arataki Honey Limited (Rotorua)
 • Waitemata Honey Co Limited, Haines Apiaries 2007 Limited
 • Comvita New Zealand Limited, Mossops Honey New Zealand
 • Natural Solutions Limited, Katikati Honey & Bee Centre Limited
 • Prolife Foods Ltd (Mother Earth), The Honey Collection Limited
 • Cammell’s Honey Limited, Kiwigold Ltd, 100% Pure New Zealand Honey Limited, Shanghai Alliance Health & Nutrition Co., Ltd
 • Bees Inn Apiaries, Rekahoney Co Ltd trading as Whakaari International, 
 • Honey New Zealand (International) Ltd, 1839 Ltd, ApiHealth NZ Ltd
 • New Zealand Health Food Company Ltd, Endeavour Consumer Health Ltd, New Zealand Mānuka Limited (NZ Mānuka), New Zealand Mānuka Limited (Kaha), Manuka Doctor


Ja najczęściej kupuje w swoim sklepie ziołowym miód Manuka od Happy Valley oraz Manuka Doctor. Sprawdź koniecznie, czy miód dostępny w twoim sklepie jest certyfikowany. 

Marzyłeś o własnym miodzie, sprawdź tę ofertę: Ul dostępny w sklepie dla ogrodu

Komentarze