Medytacja nie jest trudna. Jak zacząć?

Technik medytacji jest wiele, ale w tym artykule skupię się na tym, jak w ogóle zacząć medytować. Pamiętajmy, że w medytacji zawsze jest miejsce na poprawę i wypróbowanie nowych technik. Wybranie jednej z nich nie obliguje nas do stosowania tylko i wyłącznie tej metody. 
Od czego zaczyna się medytacja? Od ciebie. Przede wszystkim musisz chcieć spróbować i pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Zastanów się, co tobie może dać medytacja? Chcesz zredukować stres i niepokój, promować dobre samopoczucie, czy ma to być doświadczeniem duchowym?
Twoje otoczenie ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o praktykowanie medytacji. Znajdź swoją spokojną ostoję, miejsce, w którym z łatwością się zrelaksujesz i wyciszysz. 


 • Znajdź ciche miejsce. Nie musi być w domu. Medytacja na zewnątrz także jest możliwa na przykład w parku, lub nad jeziorem. Ważne, aby było spokojnie oraz aby nie było zbyt wiele rozpraszających czynników. Pamiętaj: jeśli znalezienie czasu czy odpowiedniego miejsca będzie wywoływać u ciebie dodatkowy stres, utrudni to rozpoczęcie medytacji. 
 • Wybierz wygodne ubranie na przykład luźne lub elastyczne materiały, które nie będą uciskały cię podczas medytacji.
 • Wybierz pozycję, w której jest ci najwygodniej. Medytować można na siedząco, na leżąco lub stojąco. Nie ma ograniczeń. Od ciebie zależy, w jakiej pozycji czujesz się najbardziej komfortowo.
 • Na początku nie planuj, że będziesz medytować przez godzinę czy dwie. Zacznij od kilku minut.
 • Skoncentruj się na oddychaniu, zwykle nie myślimy o tym, ponieważ jest to swego rodzaju automatyczny proces. Gdy faktycznie skupimy się na wdechach i wydechach, zauważymy, że świadome oddychanie rozluźnia. Pomaga się skupić. Jak oddychać świadomie? Skup swoją uwagę na każdym wdechu i wydechu. Oddychaj powoli. Wciągnij powietrze nosem do przepony. Wydech powolny i opanowany. Bierz głębokie wdechy i wydychaj powoli. Jeśli oddychanie przeponą za bardzo cię rozstraja, najpierw spróbuj po prostu głębokich i powolnych wdechów i wydechów (nie skupiaj się na metodzie).
 • Jeśli coś cię rozproszy, zacznij od nowa. Nie poddawaj się.
 • Zamknij oczy.
 • Jeśli dokucza ci natłok myśli, postaraj się skupić na dźwięku twojego oddechu lub wyobraź sobie punkt, na którym skupisz swoją uwagę. Każdy z nas ma tysiące myśli w głowie i jest to normalne, ale z praktyką nauczysz się odcinać od własnych myśli lub zaczniesz je obserwować z boku.
 • Gdy zakończysz medytacje, zwróć uwagę na to, jak się czujesz.
 • Nie analizuj czy wykołyszesz to dobrze, pozwól sobie na chwile relaksu i oczyszczenie umysłu.
 • Zrób z tego nawyk. Medytuj każdego dnia. Zacznij od paru minut, z czasem możesz wydłużać czas i dodawać inne elementy jak wizualizacja. 
Medytacja pozwala nam oczyścić ciało z negatywnej energii i razem z oddechem przyjąć nową, która zostanie rozprowadzona po ciele. Często brak nam wewnętrznej harmonii, medytacja pomoże nam uzyskać wewnętrzny spokój, a co za tym idzie, nie damy się opanowywać emocjom jak do tej pory, stres, gniew, zazdrość i inne negatywne odczucia nie będą miały nam nami władzy. 
Medytacja jest bardzo pomocna w stanach przygnębienia czy depresji. Zaraz wytłumaczę dlaczego. Z neurologicznego punktu widzenia, gdy medytujemy, obserwujemy uaktywnienie sie fal mózgowych alfa, a według badań u osób przechodzących depresję czy wykazujących stany przygnębienia, obserwuje się znaczne zmniejszenie aktywności fal alfa w płacie czołowym.  Pokazuje to nam, ze medytacja jest to praktyka duchowa, poparta badaniami naukowymi i medycznymi. Jednak, aby medytacja pomogła nam w wyjściu ze stanu depresyjnego, pierwsze co musimy uczynić, to uwierzyć, że owa technika jest w stanie nam pomóc. Medytacja ma być przyjemną i relaksująco techniką, właśnie w takich warunkach nastąpi zwiększenie aktywności fal alfa. Nie przejmuj się jeśli na początku będzie ci ciężko oczyścić umysł, każdy, kto próbował medytacji, przez to przechodził. Nie potrzebujesz dodatkowych zmartwień, ani napięcia. Pomyśl o tym jak o nowym, ciekawym doświadczeniu. 

Pomocne podczas medytacji
Podczas medytacji bardzo pomocna jest wizualizacja. Wyobraź sobie na przykład miejsce, w którym chciałbyś się znaleźć. Uczyń tę wizualizację osobistą, nie każdy ma ochotę siedzieć na plaży czy na łące. Może relaksuje cię bardziej widok i dźwięk wodospadu, lub szum i zieleń rosłych drzew powiewających na wietrze.  Wyobraź sobie to, czego ty chcesz, to co sprawi, że poczujesz się dobrze.
Kolejną rzeczą wpływającą korzystnie jest muzyka, ale jeśli zbytnio cię rozprasza i wolisz medytować w ciszy, tak właśnie zrób. Muzyka powinna być relaksująca  dla ciebie, co nie znaczy, że musisz słuchać tylko odgłosów natury czy specjalnych składanek medytacyjnych, które z łatwością znajdziesz na takich portalach jak YouTube. Muzyka musi sprawiać, że poczujesz się dobrze, nie ma znaczenia, jaki to rodzaj, znam ludzi, którzy najlepiej medytują przy muzyce metalowej, więc nie ograniczaj się! To tobie ma pomóc oczyścić umysł. 
Kolejnym aspektem są zapachy. Konkretne zapachy pomogą ci się uspokoić, skupić, a także w głębi zanurzyć w swój własny świat duchowy. Kadzidła, świeczki zapachowe czy olejki eteryczne wykreują magiczną atmosferę. 

Które zapachy ci pomogą?

Uspokojenie, niwelowanie gniewu - lawenda, drzewo sandałowe, olejek Eukaliptusowy.
Wzmocnienie psychiczne - amber (zmielony bursztyn).
Relaks - paczula, rumianek, olejek różany, lawenda, olejek z bergamotki, olejek melisowy, lyang ylang, waleriana, jaśmin. Kadzidełka jaśminoweJeśli zastanawiasz się, jak wypływają zapachy z natury na twój stan umysłu i ciała polecam mój wcześniejszy artykuł:
A tutaj możecie zobaczyć fragment:


   Czakry – ENERGETYZOWANIE. 7-MINUTOWA MEDYTACJA #12

Komentarze

 1. Zawsze chciałam spróbować, ale nigdy nie dowiedziałam się jak i po co. Przy mojej nerwowości chyba dobrze by mi to zrobiło. Taka chwilą dziennie, to nie dużo... Przekonuje mnie to. Zapach, muzyka, zamknąć oczy i chwilę posiedzieć na pustyni. Chcę spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze chciałam spróbować, jak widać jest wiele dobrego z medytacji. Super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. 53 yr old Accounting Assistant I Brandtr Dilger, hailing from Whistler enjoys watching movies like Body of War and Fishing. Took a trip to Kenya Lake System in the Great Rift Valley and drives a Ferrari 250 GT Series I Cabriolet. mozesz sprobowac tego

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz